BBS, łączność preinternetowa | BITOLOGIA#1

Od wielu lat komputer podłączony do internetu pozwala nam na przesyłanie wiadomości i plików do dowolnego miejsca na ziemi. Jak wyglądała komunikacja pomiędzy komputerami w czasach preinternetowych?

Bulletin Board System, w skrócie BBS to usługa praktycznie martwa od ponad 20 lat. W czasach preinternetowych to właśnie BBSy pozwalały na wymianę wiadomości i plików pomiędzy domowymi komputerami na całym świecie. Większość BBSów połączona była ze sobą tworząc sieci, w tym najpopularniejszy Fidonet. Dzięki temu przesyłanie informacji na drugi koniec świata nie wymagało drogich międzynarodowych połączeń telefonicznych.

Pierwsze BBSy powstały w USA pod koniec lat 70. W Polsce pojawiły się dekadę później. Pierwsze modemy, za pomocą których można było połączyć swój domowy komputer z BBSem miały przepustowość 300bodów (300 bitów na sekundę). Obecne oferty dostępu do internetu kuszą nas prędkościami na poziomie 300 megabitów – milion razy więcej, niż prędkość modemu Atari 1030 sprzed 35 lat.

Do uruchomienia połączenia modemowego potrzebowaliśmy tradycyjnej linii telefonicznej. Wykorzystaliśmy w tym celu dwudziestoletnią, wysłużoną, ale ciągle sprawną centralę SLICAN CCA 2720. Po wstępnych oględzinach centrala została starannie wyczyszczona i przygotowana do uruchomienia. Działa!
Po po testach telefonicznych, a potem faksowych, które mogliście zobaczyć na pierwszym, próbnym filmiku na naszym kanale, przyszła pora na wybranie komputera i oprogramowania do obsługi BBSa.
Na tymczasową platformę sprzętową dla naszego BBSa wybraliśmy komputer Hewlett Packard Vectra VL 400 DT. Niestety jego oryginalna płyta okazała się niestabilna z powodu uszkodzonych kondensatorów, została więc zastąpiona wraz z procesorem, płytą Lucky Star K7VAT+ z Duronem 700.
Linie telefoniczne podłączyliśmy za pomocą dwóch niemal identycznych modemów ZOOM V34X+, modele 470-70 i 480-70. Osiągają one maksymalną prędkość 33600 bodów.

W roli urządzeń klienckich wystąpiły dwa laptopy, Panasonic ToughBook CF27 z systemem Windows 98 i Getac V100 z Windowsem 10. Ten ostatni zdecydowanie nie pamięta epoki BBSów, udowadnia natomiast, że można z nich korzystać również na aktualnych systemach operacyjnych. Dla windowsa vista i nowszych będziemy musieli doinstalować Hyperterminal, free trial dostępny na stronie producenta.
Wpisujemy nazwę połączenia, numer jednej z linii na których znajdują się modemy i ponieważ korzystamy tylko z numerów wewnętrznych wyłączamy wszelkie numery kierunkowe.

Czasy BBSów to era MSDosa na pecetach. Większość oprogramowania do ich obsługi działa pod tym właśnie systemem.
Na naszym sprzęcie zainstalowany jest windows 98, uruchomimy go zatem w trybie wiersza poleceń. Spośród wielu programów, które można znaleźć w obrzymiej bazie oprogramowania i know how, na stronie bbsdocumentary wybraliśmy jeden z najpopularniejszych – Major BBS.
Na tym etapie program nie wymaga dodatkowych ustawień poza wskazaniem portów, do których podłączone zostały modemy.

W starszych windowsach możemy znaleźć hyperterminal wybierając programy, akcesoria, komunikacja. Ostatnim windowsem z hyperterminalem był XPek.

Modemy BBSa podłączone są do linii 104 i 106 w centrali. W Getacu ustawiliśmy numer 106, zatem panasonic zadzwoni na 104.
Na naszym BBSie umieściliśmy wcześniej dwa niewielkie pliki, spróbujmy ich teraz poszukać i ściągnąć. Wybierając kolejne litery z menu otrzymaliśmy listę wszystkich dostępnych plików. Sciągniemy jeden z nich używając protokołu Z-modem.
Download complete, sprawdźmy czy plik faktycznie się ściągnął. Powinniśmy go znaleźć w katalogu, z którego uruchamiamy hyperterminal.
Do przetestowania tego BBSowego czata będziemy potrzebowali drugiego klienta. Wdzwaniamy się zatem getakiem na numer 106, za pomocą przygotowanego wcześniej połączenia.

Po przesłaniu z getaca sztampowej formułki, która błyskawicznie pojawiła się na panasonicu, możemy z całą pewnością stwierdzić:

MISJA ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *